Wskazówki dotyczące wymiany płynu hamulcowego

Wskazówki dotyczące wymiany płynu hamulcowego
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Płyn hamulcowy pełni niezwykle ważną funkcję w samochodzie, a jego brak lub zbyt niski poziom negatywnie wpływa na jego prawidłowe użytkowanie. Dlatego każdy serwis zaleca regularne sprawdzanie poziomu płynu i w razie potrzeby uzupełnianie go.

Dlaczego serwis płynu hamulcowego jest konieczny?

Płyn hamulcowy powinien być całkowicie wymieniony co dwa lata, ponieważ jest on higroskopijnym związkiem chemicznym i rozpuszczona w nim woda może przyczynić się do korozji całego układu. Ze względu na te właściwości płyn przyciąga wodę i wchłania ją przez elastyczne końcówki przewodów hamulcowych, nawet jeśli układ jest szczelny. Dlatego wzrost zawartości wody z czasem jest nieunikniony, a płyn należy regularnie wymieniać.

Skutki niewymienienia płynu hamulcowego to:

  • zmniejszenie temperatury wrzenia, powodujący przegrzanie elementów układu hamulcowego,
  • spadek ciśnienia hydraulicznego prowadzący do wolniejszej reakcji lub całkowitego braku hamowania,
  • wyższa zawartość wody prowadząca do rdzewienia ważnych elementów systemu

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego

Jeśli musisz samodzielnie wymienić płyn hamulcowy, zwróć uwagę na jego specyfikację. Płyn hamulcowy może mieć oznaczenie DOT3, DOT4, lub DOT 5.1. Niezbędne informacje zawarte są w instrukcji obsługi pojazdu (https://www.iparts.pl/artykuly/dot-3-dot-4-a-moze-dot-5-1-jaki-rodzaj-plynu-hamulcowego-powinniscie-wlewac-do-swojego-auta,759.html). Trzeba też zachować szczególną ostrożność, gdyż jest to substancja silnie toksyczna i żrąca. Dlatego należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  1. Zaparkuj pojazd na równej powierzchni, tak aby można było bezpiecznie wlać płyn do pojemnika i uniknąć kontaktu z innymi częściami komory silnika.
  2. Otwórz maskę, aby sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniku. W starszych pojazdach używa się do tego bagnetu, natomiast w nowszych modelach na zewnątrz zbiornika znajduje się linia określająca minimum i maksimum.
  3. Uzupełnij płyn hamulcowy. Użyj do tego lejka, aby substancja nie dostała się do komory silnika.
  4. Przed założeniem nakładki należy ją dokładnie wyczyścić suchą szmatką. W przypadku dostania się zanieczyszczeń do płynu hamulcowego, może to pogorszyć działanie hamulców.

Co do zasady: oczywiście możesz samodzielnie uzupełnić płyn hamulcowy w swoim samochodzie. Najlepiej jednak zlecić to zadanie w profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdyż w niektórych przypadkach może być konieczne odpowietrzenie hamulców po uzupełnieniu płynu.

Jak często należy uzupełniać płyn do układu hamulcowego?

Z uwagi na to, że płyn hamulcowy jest higroskopijny, należy go wymieniać co dwa do trzech lat, nawet jeśli pojazd nie jest często używany. Nie ma jednak zalecanych wartości dla uzupełniania płynu hamulcowego, ponieważ jego utrata zazwyczaj wskazuje na usterkę w układzie. Dlatego należy również samemu regularnie sprawdzać stan płynu hamulcowego. Jeśli poziom jest zbliżony do znaku minimum, należy go jak najszybciej wymienić i przy okazji sprawdzić cały układ u mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *