Tempomat – co to jest i do czego służy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Tempomat jeszcze niedawno był nowością na rynku motoryzacji w Polsce i używany tylko w typowo luksusowych samochodach. Dzisiaj montowany jest już w prawie każdym modelu, ale wiele kierowców nadal nie wie do czego on służy i jak go używać.Urządzenie to wynalezione zostało w 1945 roku, a pierwsze samochody wyposażone w ten system zaczęły jeździć w latach 60., jednak głównie w Stanach Zjednoczonych.

Później jednak samochody wyposażone w tempomaty debiutowały w krajach europejskich, począwszy od typowo luksusowych samochodów, ale potem też do aut klas kompaktowych.

Tempomat jest to urządzenie, które steruje układem napędowym w taki sposób, aby zachować właściwą prędkość jazdy wskazaną przez kierowcę, niezależnie od warunków zewnętrznych, np. zmiana kąta nachylenia drogi. Działanie tempomatu polega na realizowaniu funkcji regulatora typu PID, odbywa się to na zasadzie ciągłego porównywania aktualnej prędkości z tą zadaną przez kierowcę.

Włączenie tempomatu następuje najczęściej po osiągnięciu oczekiwanej prędkości jazdy i po wciśnięciu jego przycisku.

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów biegi zmieniane są tak, aby było możliwe utrzymywanie stałej prędkości oraz odbywało się to w jak najbardziej możliwy ekonomicznie sposób.

Tempomat niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdza się szczególnie w długich trasach, kiedy nie trzeba nieustannie wciskać pedału gazu. Kolejna zaleta to płynność jazdy. Ciężko utrzymać stałą prędkość jazdy, szczególnie przy wzniesieniach. Z tempomatem już nie będzie takiego problemu, a idą za tym także względy ekonomiczne. Utrzymywanie stałej prędkości to oszczędność do nawet 10% paliwa.

3 Comments

  1. a dawniej nie było takich bajerów i jakoś się dało jeździc 🙂 a teraz to niektórzy mówią że chociażby taki tempomat to obowiązek 🙂

  2. Ostatnio gdzieś przewinęła się nazwa tego urządzenia i męczyło mnie, więc musiałem sprawdzić. Fajna sprawa, wydaje się być ergonomicznym rozwiązaniem. Można wiedzieć jaka jest cena tego sprzętu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *