Jak często wymieniać osuszacz?

Jak często wymieniać osuszacz?
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Uczucie komfortu i bezpieczeństwo to podstawowe zalety układu klimatyzacji samochodowej. Aby rzeczywiście układ klimatyzacji mógł to zagwarantować, jego poszczególne elementy muszą sprawnie funkcjonować. Do takich podzespołów należy m.in. osuszacz.

Układ klimatyzacji w samochodzie jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z samochodami klasy premium. Był do dodatek na który mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożni. Intensywny rozwój technologiczny w branży motoryzacyjnej sprawił jednak, że klimatyzacja to obecnie standard, na który mogą sobie pozwolić użytkownicy segmentu klas niższych. Obecnie klimatyzację można spotkać nawet jako wyposażenie standardowe popularnych kompaktów miejskich.

Czym jest osuszacz klimatyzacji?

Osuszacz to urządzenie pneumatyczne, stanowiący podstawowy element układu klimatyzacji, który specjaliści często określają mianem odwadniacza zabezpieczającego przed nadmiarem wilgoci. Budowa osuszacza pozwala na dekantację czynnika chłodzącego, co dodatkowo zabezpiecza cały układ przed szkodliwymi zanieczyszczeniami mogącymi przedostać się do środka podczas montażu.

Funkcje i wymiana osuszacza

Osuszacz, zwany także filtrem klimatyzacji, jest nieodzownym elementem układu, który współpracuje ze skraplaczem. Awaria skraplacza oznacza nie tylko wymianę kondensera, ale również osuszacza. Wilgoć, która dostaje się bowiem do układu, powoduje powstawanie kwasów wywołujących korozję. Środek higroskopijny, którym wypełniony jest osuszacz wchłania szkodliwą wilgoć, co naraża układ na usterki. Pamiętajcie, że ze względu na niewielką objętość, osuszacz ma ograniczoną zdolność absorpcji.

Warto mieć na uwadze, że osuszacz powinien zostać wymieniany mniej więcej co 2 lata i obligatoryjnie za każdym razem, kiedy tylko mamy do czynienia z otwarciem układu, wymianą kondensera lub zatarciem sprężarki. Ceny osuszaczy nie należą do wysokich. Bogatą ofertę osuszaczy znajdziecie na http://www.autochlodnice.com/osuszacz/k,100357/, gdzie dostępne są produkty wyłącznie renomowanych producentów dla większości popularnych modeli samochodów.  Pamiętajcie, że nie warto oszczędzać na wymianie. Pozorne oszczędności mogą bowiem zakończyć się nawet zatarciem sprężarki.

4 Comments

  1. Fajnie napisany artykuł, warto orientować się przynajmniej ogólnie o co w tym chodzi, co ile wymieniać osuszacze i co najważniejsze, że to wcale dużo nie kosztuje. A co do oryginalnych cześci, to zgadzam się, lepiej dać więcej kasy i mieć spokój na dłuższy czas.

    1. W sumie to zależy od tego w jakim klimacie żyjesz. Trochę podróżuje i to bardzo jest uzależnione od pogody i temperatury. Chociaż w Polsce, ze względu na duże zmiany pogody, warto faktycznie zmienić co rok.

  2. Świetna strona! Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej motoryzacja nie była dla mnie szczególnie interesującym tematem. Jednak odkąd posiadam własne 4 kółka i bardzo cenię sobie własną niezależność, wręcz uwielbiam strony takie jak ta! W dalszym ciągu nie podjęłabym się samodzielnej naprawy czy wymiany poszczególnych części. Niemniej jednak, nigdy już nie wyglądam w warsztacie jak totalna blondynka 😀 Dzięki temu, czuję się też dużo pewniej podczas zakupów w sklepach motoryzacyjnych czy w trakcie samej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *