„Poślizg kontrolowany” – jak działa ABS?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

System ABS jest instalowany w każdym współczesnym samochodzie. Skraca on drogę hamowania na śliskiej nawierzchni i zapobiega blokowaniu się kół. Jednak czy mamy pełną świadomość w jakich przypadkach i w jaki sposób owy system działa?

Anti-Lock Braking System, a więc popularny system ABS swoim działaniem umożliwia nam kontrolę nad samochodem w poślizgu. Zasada jego działania skrywa się w technice „hamowania pulsacyjnego” czyli wciśnięcie pedału hamulca i zwolnienie go po czym ponowne naciśnięcie. Wykonanie tych czynności w jak najkrótszym czasie znacznie skracało drogę hamowania. Obecnie robi to za nas właśnie ABS.

Aby dokładniej zobrazować działanie tego systemu wyobraźmy sobie następującą sytuację. Jedziemy samochodem bez ABS, wpadamy w poślizg i w zależności od kierunku ułożenia kół nasz samochód może „pojechać” w różne strony, a nawet obrócić się. Nie mamy nad tym kontroli, ponieważ koła są zablokowane i sterowanie nimi nic nie zmieni. Wduszenie hamulca w aucie wyposażonym w opisywany system spowoduje, że ABS będzie balansował wartością siły hamowania. Dzięki czujnikom cały czas dokonywany jest pomiar obrotowej prędkości kół, a gdy któreś z nich zostanie zablokowane system zmniejsza siłę hamowania i nasze auto z powrotem „łapie” przyczepność.

5390793074_6023bf75e2_oWażne jest aby pamiętać o sposobie używania tego systemu, gdyż wielu kierowców robi to źle. Na śliskiej nawierzchni samochodem z ABS trzeba hamować ciągle i nieprzerwanie, a o jego działaniu dowiemy się poprzez delikatne stukanie, bądź pulsowanie pedału hamulca. W przypadku hamowania awaryjnego także należy z całych sił wcisnąć hamulec i trzymać do momentu zatrzymania się pojazdu.

Pamiętajmy aby systematycznie wymieniać płyn hamulcowy, nieco częściej niż w przypadku samochodów z układem hamulcowym bez systemu ABS. Posiadając w swoim samochodzie ABS powinniśmy znać zasadę jego działania i użytkowania, nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu.

www.nowe-hamulce.pl

2 Comments

  1. Pingback: Hamowanie silnikiem? A co to takiego?
  2. Jakoś teraz nie potrafię wyobrazić sobie jazdy moim samochodem bez ABSów, chociaż jeszcze niedawno nie wiedziałem co to jest… Mogę szczerze powiedzieć że naprawdę działa, kontrola nad samochodem rzeczywiście jest większa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *