Czy zużyte amortyzatory wpływają na drogę hamowania?

Czy zużyte amortyzatory wpływają na drogę hamowania?
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Amortyzatory stanowią niezwykle istotną część układu zawieszenia, która ma za zadanie między innymi tłumić drgania, stabilizować jazdę oraz utrzymywać w odpowiedniej pozycji sprężyny zawieszenia. Eksperci uważają, że jest to jeden z najważniejszych podzespołów w samochodzie. Czy amortyzatory mają wpływ na drogę hamowania samochodu?

Gorsze warunki atmosferyczne znacznie zwiększają poziom wyeksploatowania amortyzatorów samochodowych. Specjaliści zapewniają, że nieprawidłowe działanie tego podzespołu ma bardzo istotne znaczenie względem hamowania.

Zepsute bądź zużyte amortyzatory to udręka dla kierowcy

Udowodniono, że droga hamowania pojazdu z amortyzatorami, które określono jako wyeksploatowane w 50 proc. na suchej i przyczepnej nawierzchni nawet przy prędkości 50 km/h wydłuża się o dwa metry. Droga mokra, oblodzona znacznie pogarsza  ten wynik. Zużyte amortyzatory nie działają prawidłowo i samochód może wpaść w poślizg hydrodynamiczny na warstwie wody.

Co gorsze, samochody z uszkodzonymi amortyzatorami zdecydowanie gorzej zachowują się podczas pokonywania zakrętów – można zupełnie stracić panowanie nad pojazdem i to przy niewielkich prędkościach. Ciągłe kołysanie pojazdu może mieć negatywny skutek na jadących z naprzeciwka – oślepianie ich światłem po zmierzchu. Mało tego, obserwacja drogi w świetle o ciągle zmieniającym się natężeniu może znacznie utrudnić życie kierowcy.

O czym należy pamiętać? Istotna jest przede wszystkim okresowa kontrola amortyzatorów. Na polskich, dziurawych drogach amortyzatory zużywają się stosunkowo szybko, a wymienia się je zwykle zbyt późno. Zużyciem granicznym jest stan, gdy wycieka z nich olej. Producenci zalecają użytkownikom kontrolę stanu zużycia amortyzatorów, mniej więcej co 20 tys. km. Przy doborze odpowiednich amortyzatorów należy kierować się nie tylko dobrą marką, lecz również właściwościami i charakterystyką tłumienia drgań.

Wymiana amortyzatorów

Zaleca się wymienić amortyzatory po przejechaniu około  80-100 tys kilometrów. Wspomniany przebieg jest przyjętą granicą, po przekroczeniu której amortyzatory tracą swoje cenne właściwości i nie spełniają określonych funkcji w odpowiedni sposób. Pamiętajcie jednak, że poziom zużycia amortyzatorów zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy, dlatego zaleca się, aby co 20 tys km kontrolować ich stan. Warto także wspomnieć o tym, że wymiana amortyzatorów musi odbywać się parami na danej osi – niestety, większość użytkowników nie jest tego świadoma.

Jeśli chodzi o zakup odpowiedniego podzespołu to sugerujemy wam stronę polskiego dystrybutora części zamiennych, gdzie znajdziecie doskonałej jakości amortyzatory renomowanych marek: http://www.autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/. Wśród bogatej oferty amortyzatorów sklepu znajdziecie całą gamę produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Szeroka gama produktów to między innymi amortyzatory takich światowych producentów jak KYB, Sachs, Monroe czy Bilstein.

3 Comments

  1. amortyzatory to kwestia o którą bezsprzecznie trzeba dbać. W życiu nie naraziłbym siebie ani bliskich na wypadek przez swoją jakby nie było głupotę. Zawsze pamiętam o kontroli, a jak trzeba wymienić, to kupuję te z lepszych jakościowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *