Światła samochodowe – poradnik eksploatacyjny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Samochód to pojazd skomplikowany, składający się z wielu systemów i części. Jednym z nich są światła samochodowe, których w każdym aucie jest dosyć sporo. Mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Warto na bieżąco kontrolować ich stan, ponieważ awaria oświetlenia może być poważna w skutkach.

Podstawowym źródłem oświetlenia w samochodzie są reflektory, odpowiadające za oświetlanie drogi przed pojazdem. Wraz z postępującą eksploatacją możemy zauważyć, że dają mniej światła, niż pierwotnie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zabrudzenia i zarysowania. Dbając o części takie jak reflektory, wydłużamy ich okres eksploatacji. Co więc należy robić?

Jeśli w naszym samochodzie zainstalowane są reflektory z wycieraczkami, warto sprawdzić stan piór i w razie potrzeby – wymienić je. Jeśli posiadamy auta z tradycyjnymi reflektorami, zanieczyszczenia na kloszu najwygodniej usunąć miękką szmatką lub gąbką z dużą ilością wody.

Jeśli chodzi zaś o reflektory ksenonowe, warto przypomnieć, że wszystkie części tego typu posiadają fabrycznie zamontowane spryskiwacze. W sytuacji, kiedy decydujemy się na montaż ksenonów i zapominamy o systemie spryskiwaczy, możemy narazić się na nieprawidłowe działanie oświetlenia, a poza tym – mogą wystąpić pewne problemy w trakcie przeglądu auta.

Reflektory samochodowe zużywają się pod wpływem przeróżnych czynników mechanicznych do których należą m.in. kamienie, piasek, żwir itp. To wszystko doprowadza do powstawania licznych zabrudzeń, a z czasem lustro reflektora ulega złuszczeniu. Prócz wspomnianych wyżej kwestii, dochodzi do tego wszystkie para, wysokie i niskie temperatury czy kurz.

Problemem jest natomiast dostęp do wnętrza reflektora – ciężko jest więc go oczyścić od wewnątrz. Kolejną kwestią jest matowienie elementów reflektora, które przebiega pod wpływem promieni słonecznych. Warto zwrócić uwagę także na odbłyśniki, które szybko niszczą się pod wpływem żarówki niedostosowanej do reflektora itp.

W przypadku reflektorów ksenonowych, ich zużycie następuje wtedy, gdy zmieniają swoją barwę z białej na fioletowo-niebieską. Przy wymianie żarówek warto zadbać o produkty znanych, renomowanych producentów, dostosowane do specyfikacji naszego auta. Powinny mieć identyczną moc co żarówki montowane fabrycznie, aby nie zniszczyły kloszy i odbłyśników.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć odnośnie oświetlenia, to ustawienie świateł. Ma ono fundamentalne znaczenie dla jakości oświetlenia samochodowego. Nawet jeśli w naszym aucie zostały zastosowane najlepsze reflektory i żarówki, złe ustawienie świateł może niemal zredukować te zalety. Ustawienie świateł warto sprawdzać dwa razy do roku, podczas przeglądów okresowych.

Jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę żarówek reflektora (a większość użytkowników dokonuje tej czynności na własną rękę), pamiętajmy o założeniu z powrotem gumowej uszczelki. Odpowiada ona za izolację lampy, dzięki czemu wilgoć nie dostaje się do środka.

2 Comments

  1. Oprócz kół i innych części samochodu, bardzo ważną są światła. Zaopatrując sie w nowe żarówki warto kupić żarówke która pochodzi ze znanego źródła ponieważ bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne.

  2. nie każdy dba o bezpieczeństwo na drodze, bo spalona jedna żarówka i tak nie wyrządzi takich szkód jak piani kierowcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *