Safter.pl – „zielony” styl jazdy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jak zaoszczędzić na paliwie, podnieść bezpieczeństwo podróżowania oraz ekologię jazdy samochodem? Pomocna w tym względzie będzie aplikacja Safter.pl oraz zastosowanie zasad Eko-jazdy. Pomogą one w znaczący sposób obniżyć koszty eksploatacyjne pojazdu oraz wpłyną w dodatni sposób na środowisko naturalne.

Inteligentna aplikacja wspomagająca jazdę

Safter.pl to innowacyjne rozwiązanie dla kierowców aut osobowych, którzy chcą jeździć bezpieczniej, oszczędniej i bardziej ekologicznie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii mobilnych możliwe jest monitorowanie w czasie rzeczywistym jazdy kierowcy samochodem z uwzględnieniem wszystkich czynników wpływających na kwestie ekonomiczne, ekologiczne oraz problem bezpieczeństwa.

Aplikacja została wyposażona w sześć praktycznych funkcji:

1. System bieżącego monitoringu jazdy.
2. System automatycznych Eko-porad.
3. Narzędzie profilowania stylu jazdy.
4. Inteligentny system budowy nawyku Eko-jazdy.
5. System automatycznego informowania o wypadku samochodowym.
6. Narzędzie do zarządzania samochodem i flotą samochodową.

Innowacyjną aplikację Safter.pl stworzono w oparciu o najnowszą dostępną technologię, jak: żyroskopy i akcelerometry stosowane w urządzeniach mobilnych oraz Bluetooth i interfejs diagnostyczny OBD2 (ang. On Board Diagnostic level 2). OBD2 jest rozbudowanym systemem diagnostyki pokładowej zgodnym z odpowiednimi normami ISO oraz SAE. Dzięki jednemu narzędziu diagnostycznemu można podłączyć się i odczytać dane z dowolnego samochodu, który jest zgodny ze standardem OBD2. Oprócz standardowego sposobu komunikacji, interfejs diagnostyczny OBD2 definiuje zestaw procedur, które umożliwiają jak najwcześniejsze wykrycie usterek mogących mieć wpływ na emisję toksycznych związków w spalinach.

Narzędzie Safter.pl jest skierowane do wszystkich kierowców samochodów osobowych zarówno tych jeżdżących pojazdami prywatnymi, jak i tych poruszających się na co dzień samochodami służbowymi wchodzącymi w skład floty przedsiębiorstwa. W ramach e-usługi kierowcy korzystający z aplikacji mają dostęp do:

• cyfrowych testów miar wyświetlanych w czasie rzeczywistym,
• raportów z przeprowadzanych analiz,
• profilowania stylu jazdy określonego na trzech poziomach,
• Eko-porad przekazywanych podczas jazdy, które ułatwiają naukę Eko-jazdy;

Szczegółowe monitorowanie jazdy samochodem, dzięki aplikacji Safter.pl, pozwala rejestrować wszelkie dane o zdarzeniach, które są następnie przesyłane za pośrednictwem urządzeń mobilnych do centralnego serwera, gdzie w oparciu o algorytmy obliczeniowe dokonywana jest ich analiza.

„Zielony” styl jazdy

Eko-jazda to przede wszystkim ekonomiczna, a co za tym idzie i ekologiczna, technika jazdy samochodem. Określają ją ogólnie przyjęte normy oraz zasady, które mają służyć obniżeniu zużycia paliwa, a także zmniejszeniu kosztów wymiany części zamiennych w samochodzie. Ponadto Eko-jazda pozwala zniwelować wszelkie zanieczyszczenia wydobywające się z samochodu, zmniejszyć hałas oraz zneutralizować ryzyko ewentualnego wypadku, dzięki rozsądnej jeździe.
Według badań Komisji Europejskiej, kierowcy, którzy stosują się do zasad Eko-jazdy, mogą liczyć na oszczędności rzędu 25-30%, co w skali roku może przynieść oszczędności o wartości ponad 1500 PLN. Według ekspertów, dzięki takiemu stylowi jazdy można przejechać na jednym baku paliwa nawet o 100 km więcej niż w przypadku standardowego stylu jazdy.

Podstawowe zasady Eko-jazdy

1. Delikatne obchodzenie się z „gazem” podczas ruszania samochodem.
2. Płynne zmienianie biegów przy 2000 obr/min (silnik wysokoprężny) oraz 2500 obrotów na minutę (silnik benzynowy). Jazda na najwyższym biegu przy jak najniższych obrotach.
3. Hamowanie silnikiem, czyli wytracanie prędkości za pomocą redukcji biegów, pozwala na oszczędność paliwa, zmniejszenie zużycia klocków hamulcowych oraz poprawę bezpieczeństwa jazdy.
4. Utrzymywanie stałej prędkości przy włączonym najwyższym biegu i niskich obrotach.
5. Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Błędne ciśnienie może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa nawet do 5%, skrócenia żywotności opon nawet o 45% oraz zwiększenia emisji CO2 do atmosfery.
6. Brak konieczności rozgrzewania silnika przed rozpoczęciem jazdy. Pozwala to na oszczędność paliwa oraz wydłuży żywotność silnika.
7. Pozbycie się zbędnego balastu z samochodu oraz niepotrzebnych elementów zwiększających opór powietrza (m.in. bagażniki oraz boksy dachowe), które mogą doprowadzić do wyższego o 7-10% zużycia paliwa.
8. Unikanie jazdy powyżej 120 km/h. Przekraczanie tej granicy sprawia, że opór powietrza rośnie wykładniczo powodując ogromną siłę oddziaływującą przeciwnie do kierunku jazdy samochodu, co w znaczący sposób wpływa na wzrost spalania.

Antycypacja zachowania na drodze, czyli umiejętność przewidywania ewentualnych zdarzeń na drodze, co pozwoli prowadzić płynną jazdę bez ostrego hamowania czy też gwałtownego przyspieszania.

Więcej informacji na: http://www.safter.pl/

safter

1 Comment

  1. Nie mogę nadziwić się jak bardzo technologia poszła do przodu, oczywiście w pozytywnym sensie. Mam tę aplikacją i służy mi zadziwiająco dobrze. Eko-jazda to dla mnie nowość, ale chętnie zacznę stosować jej zasady. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *