Bezpiecznie, oszczędnie i ekologicznie – nowoczesna aplikacja dla kierowców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obecnie największym zagrożeniem dla środowiska naturalnego są przede wszystkim samochody, a w zasadzie ich zbyt duża ilość na drogach. Nie tak dawno liczba zarejestrowanych na świecie pojazdów przekroczyła grubo ponad miliard sztuk. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), na początku 2014 roku w Polsce było ogółem zarejestrowanych 25 mln 167 tys. 462 pojazdów.

Motoryzacja a zmiany klimatyczne

Największym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego jest zanieczyszczenie powietrza głównie z powodu zbyt dużej ilości spalin. Analiza IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) pokazuje, że jeśli zjawisko to nie zostanie zahamowane lub co najmniej radykalnie ograniczone, to zmiana klimatu nastąpi w tak drastyczny sposób, iż człowiek nie będzie w stanie przystosować się do życia w nowych warunkach klimatycznych.

IPCC jest ciałem powstałym w 1988 roku i działającym w ramach struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Według badań IPCC, doszło do wzrostu temperatury atmosfery i oceanów, zmniejszenia się ilości śniegu i lodu, natomiast globalny średni poziom mórz podniósł się, a stężenie gazów cieplarnianych wzrosło. Zmiana średniej globalnej temperatury na koniec XXI wieku szacowana jest na powyżej 1,5 oC w porównaniu z latami 1850-1900.

Ludzkość zmaga się z efektami nadmiernej eksploatacji silników spalinowych już od połowy XX wieku. Dość poważnym tego następstwem jest zjawisko tzw. smogu fotochemicznego, które jest szczególnie widoczne w największych aglomeracjach miejskich na świecie. Do niedawna w Polsce średni poziom emisji CO2 dla samochodów osobowych wynosił 146,1 g/km.

Dynamiczny rozwój techniczny, wciąż powiększająca się populacja ludzka oraz coraz większe zapotrzebowanie na środki transportu spowodowały drastyczny wzrost popytu na ropę naftową. W 2014 roku największymi jej producentami były Stany Zjednoczone, Rosja oraz Arabia Saudyjska. Duże zapotrzebowanie na paliwa sprawia, że ceny ropy naftowej od dawna utrzymują się na dość wysokim poziomie. W Polsce przeciętny Kowalski jest zmuszony liczyć każdą złotówkę podczas tankowania swojego samochodu. Do tego dochodzi jeszcze kiepska infrastruktura drogowa, a także duża akumulacja aut na drogach, co dodatkowo zwiększa spalanie.

Jazda samochodem pod kontrolą

Poruszanie się po mieście samochodem zazwyczaj oznacza większe zużycie paliwa oraz podwyższoną emisję CO2 do atmosfery, głównie z uwagi na ciągłe skrzyżowania, konieczność szybkiego ruszania i zatrzymywania się. Czy można jednak poruszać się samochodem bezpieczniej, oszczędniej i ekologiczniej? Teraz już tak! Dzięki innowacyjnej aplikacji mobilnej Safter.pl można w szczegółowy sposób monitorować jazdę samochodem.

System Safter.pl to forma e-usługi, która zapewnia kierowcy kompleksowe wsparcie podczas użytkowania samochodu, co zmniejsza poziom eksploatacji pojazdu, poprawia ekonomikę prowadzenia auta, a także zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Poprzez aplikację mobilną kierujący ma dostęp do sześciu praktycznych funkcjonalności:
• systemu bieżącego monitoringu jazdy,
• systemu automatycznych Eko-porad,
• narzędzi profilowania stylu jazdy,
• inteligentnego systemu budowy nawyku Eko-jazdy,
• systemu automatycznego informowania o wypadku samochodowym,
• narzędzia do zarządzania samochodem i flotą samochodową;

Eko-jazda to nic innego, jak poznanie inteligentnej taktyki poruszania się po drodze, która w korzystny sposób zmniejsza koszty eksploatacyjne samochodu i jednocześnie sprzyja ochronie środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2, nawet o 33%. Eko-jazda pozwala kierowcy spożytkować każdy gram benzyny lub oleju napędowego w sposób optymalny. Taka technika jazdy jest według ekspertów bardzo łatwa do opanowania, ale przede wszystkim pozwala uświadomić kierowcy jakie są zależności między stylem jazdy a zużyciem paliwa i zanieczyszczeniem środowiska.

W aplikacji Safter.pl zastosowano innowacyjne rozwiązania, m.in. sensory zbudowane w technologii MEMS, które pozwalają na rejestrowanie zdarzeń przy uwzględnieniu czynników wpływających na bezpieczeństwo i ekologię jazdy. Dzięki temu możliwa jest szczegółowa obserwacja sposobu jazdy kierowcy, kontrolowaniu eksploatacji pojazdu i kosztów z tym związanych, a także uczenia prowadzącego samochód zasad Eko-jazdy.

Aplikacja powstała w oparciu o nowoczesną technologię, jak Bluetooth i interfejs diagnostyczny OBD2, a także żyroskopy i akcelerometry stosowane w urządzeniach mobilnych. Platforma jest kierowana do wszystkich kierowców samochodów osobowych zarówno indywidualnych (jeżdżących pojazdami prywatnymi), jak i korporacyjnych (jeżdżących pojazdami służbowymi wchodzącymi w skład floty przedsiębiorstwa).

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.safter.pl/

safter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *