Auto Części Polska

Prawidłowe holowanie samochodu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Często bywa, że nasz pojazd w czasie trasy nagle odmawia posłuszeństwa i konieczne jest jego holowanie. Warto w takim przypadku znać zasady prawidłowego holowania samochodu. Dużo kierowców wozi ze sobą liny holownicze. Dla osobowych samochodów jej długość powinna wynosić 4-6 m, a można ją kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej. Jej koszt to 20-40 zł.

Przyda się także trójkąt ostrzegawczy, który jest w obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Warto mieć także kable rozruchowe, bo często dochodzi do rozładowania akumulatora, a dzięki nim można go trochę podładować, przynajmniej by dało włączyć się światła pozycyjne i kierunkowskazy.

Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej stronie samochodu. Podczas holowania zabronione jest włączania świateł awaryjnych. Jeśli jest wieczór lub ograniczona widoczność należy włączyć pozycyjne. Linę trzeba odpowiednio przyczepić, tak by podczas holowania nie zerwała się. Doczepić ją można tylko do haków lub uszu holowniczych, a wykluczone jest podczepianie jej do wahaczy, czy zderzaków.

Z pozoru może wydawać się, że holowanie samochodu to żadna sztuka. Jednak okazuje się, że wcale takie łatwe to nie jest. Dlatego w holowanym samochodzie powinien siedzieć doświadczony kierowca.

Należy pamiętać, że lina podczas holowania powinna być zawsze napięta, szczególnie w momencie ruszania. Pojazd holowany powinien mocniej hamować niż ten holujący, co zapewni uniknięcie efektu luźnej liny. Kierowcy powinni mieć również stały kontakt ze sobą lub ustalić ewentualny znak w razie konieczności nagłego hamowania.

Chęć zmiany pasa ruchu powinna być sygnalizowana przez obydwa samochody. Na drodze z więcej niż jednym pasem holowanie zawsze powinno odbywać się na prawym pasie. W miarę możliwości powinno unikać się dróg o dużym natężeniu ruchu. Co najważniejsze – nie można holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów, gdyż może doprowadzić to do poważnej i drogiej w skutkach usterki.

W kodeksie drogowym holowaniu samochodu poświęcony jest rozdział 5 artykuł 31.

Art. 31.

1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:

2. Zabrania się holowania:

3. W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

Exit mobile version