Niesprawne oświetlenie samochodu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zgodnie z kodeksem drogowym, który obowiązuje w Polsce każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu powinien mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to oczywiście wszystkich zamontowanych fabrycznie świateł. W przypadku awarii świateł, w trakcie kontroli drogowej policjant może nawet zatrzymać nasz dowód rejestracyjny. Jak tego uniknąć?

Obecnie obowiązuje w naszym kraju obowiązek używania świateł przez cały dzień. Stąd potrzeba regularnej kontroli świateł do jazdy dziennej, bądź jeśli samochód nie jest w takie wyposażony, świateł mijania. Warto także pamiętać o prawidłowo działających światłach stopu, kierunkowskazach i światłach przeciwmgielnych, które w znaczny sposób wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

W czym problem?

Przeciętna trwałość standardowych żarówek wynosi około 600 do 900 godzin. Żarówki samochodowe o zwiększonej wydajności mogą mieć żywotność krótszą nawet o połowę w stosunku do standardowych odpowiedników. Aby uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego z powodu przepalonej żarówki warto mieć w samochodzie ich zapasowy komplet.

niesprawne-oswietlenie-samochodu

Zestawy żarówek i bezpieczników nie są drogie – tłumaczą eksperci z http://swiatla-dzienne.pl. W sieci można kupić je znacznie taniej niż na stacjach benzynowych. Oczywiście żarówki renomowanych producentów będą zawsze kilka złotych droższe, ale z pewnością bardziej wydajne. Światła to bezpieczeństwo użytkowników w ruchu drogowym, a w bezpieczeństwo warto inwestować.

Zanim dojdzie do usterki i przymusowej wymiany, należy przede wszystkim zapoznać się  z budową samochodu i sposobem wymiany poszczególnych żarówek, tak by w razie kontroli policyjnej naprawa została przeprowadzona sprawnie i szybko. Niestety, polscy policjanci nie należą do cierpliwych i nie zawsze mają czas na czekanie, aż uda nam się uporać z awarią.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

W przypadku braku umiejętności wymiany uszkodzonej żarówki, może dojść do sytuacji w której dochodzi do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Procedura odzyskania dowodu jest natomiast niezwykle czasochłonna.

Zatrzymany dowód rejestracyjny jest przesyłany bowiem do wydziału komunikacji, gdzie pojazd został zarejestrowany. Oprócz tego, policjant jest zmuszony opisać przyczynę zatrzymania dokumentu. Kierowca otrzymuje pokwitowanie i ewentualnie zezwolenie na używanie pojazdu przez okres, który nie przekracza 7 dni – oczywiście z określonymi warunkami użytkowania.

Chcąc odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny należy w odpowiednim terminie udać się do wydziału komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany i wypełnić wniosek, który trzeba następnie przedłożyć wraz z pokwitowaniem wydanym przez policję. Uwaga, w niektórych przypadkach niezbędne może okazać się zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, które potwierdzi usunięcie przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego – banalna wymiana żarówki, a tyle kłopotu. Dobrą wiadomość jest taka, że ustawodawca nie przewidział opłat za wydanie zatrzymanego dokumentu, choć pieniądze wydane na dojazd i stracony czas to chyba wystarczająca zapłata.

Jak sprawdzić stan oświetlenia auta?

Światła powinno się systematycznie sprawdzać. Eksperci podpowiadają, że regularna kontrola nie powinna sprowadzać się tylko do wyjazdów w dłuższą trasę. Stan świateł należy sprawdzać cyklicznie, co kilka tysięcy kilometrów. Procedura jest banalnie prosta i każdy kierowca będzie w stanie przeprowadzić tę kontrolę samodzielnie.

Wystarczy bowiem obejść samochód i sprawdzić kolejno działanie wszystkich żarówek. Żarówki światła stopu można sprawdzić w bardzo łatwy sposób, stojąc tyłem do ściany i obserwując, czy światło odbija się na ścianie podczas naciskania pedału hamulca.

Nowsze modele samochodów są wyposażone w kontrolkę awarii świateł zewnętrznych, która informuje kierowcę o usterce którejś z żarówek. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia eksploatację żarówek. Trudniejszym może okazać się odpowiednie ustawienie przednich reflektorów. Specjaliści radzą, by dokonać tego w odpowiednio wyposażonych warsztatach lub u diagnosty.

Jak dobrać żarówki?

Wymiana żarówek jest bardzo prosta i nie powinna przysporzyć użytkownikom zbyt wielu problemów, pod warunkiem, że producent naszego samochodu zadbał o odpowiednią instrukcję obsługi pojazdu.

Oczywiście w różnych modelach samochodów są różne żarówki. Każda żarówka ma nabity na swojej obudowie symbol. W reflektorach jest to H4 lub H7. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją. Warto pamiętać, żeby żarówki wymieniać parami. Istnieje spora szansa, że skoro spaliła się jedna to i druga za chwilę odmówi posłuszeństwa. Specjaliści radzą, aby żarówki wymieniać profilaktycznie podczas przeglądu okresowego, a po wymianie niezwłocznie sprawdzić ustawienie świateł.

3 Comments

  1. To niby taka banalna rzecz, a jednak problem gdy zabiorą dowód rejestracyjny wcale nie mały. Sam w sumie często zapominam sprawdzić oświetlenie w samochodzie, a to przecież wcale nie tak dużo pracy, obejść jedynie samochód…

  2. Zabranie dowodu rejestracyjnego to raczej mały problem w porównaniu z wypadkiem, jaki możesz spowodować bez odpowiedniego oświetlenia np…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *